piątek, 22 kwietnia 2016

Nic tak nie zaznaczy projektu trawy czy tez rabaty jak niskie żywe plot.

Nadzwyczaj wysokie, albowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, zasną w przypadku potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzeszki. Gdy chcemy aby nasze roślinne ogrodzenie było nadzwyczaj strzeliste zaś przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie będzie bardzo trudne.

Nic mocno nie zaznaczy linii trawnika względnie rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.


W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty czasami nie mogą dobrze rosnąc w określonych grządkach, niewielkie krzewy potrafią utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu lub osłonią gołe place gleby. Ślicznie uformowany nieduży żywopłot sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia Poznań nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna tylko ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na przetwory.

Niskie albo strzeliste roślinne ogrodzenia wolno uzyskać z odmian iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy bywają dużo bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis zwyczajny. Często szeroko się rozrasta i należny go redukować, jednak jego wersje Fastigiata Robusta wolno zostawić bez pomocy.Będzie ekspresowo wschodził tudzież zachowa filarowy zarys.

Jeżeli wasz zakamarek jest bardzo ciemny, pożądane byłoby aby zielony plot rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre spośród cienioznośnych modeli maja odmiany o jasnych czy tez różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr oklepany Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu zgrabne w słońcu, atoli nawet w chłodzie liście ostają dosyć jasne, w pewnej mierze oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz