środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, łatwej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub od razu ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenie z Winylu na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na ogrodzenie PCV na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wtenczas przeróżne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia z plastyku stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ploty z plastyku na plot i furtę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku oraz własnych upodobań forma kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz ploty z plastiku na plot i furtkę ogrodzeniowa buduje się z głazów różnorodnego kształtu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałków o nietypowych obrysach, należy je adekwatnie zestawiać tzn. tak, iżby kształt każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie plastykowe z Czerwionki-Leszczyny z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur prędko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają również mchem oraz glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, ażeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz