czwartek, 16 lutego 2017

Ogrodzenia jak wszystko wymagają uwagi i pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak w zależności od rodzaju ogrodzenia różnią się one.

Ogrodzenia, które planujemy zakupić powinny nie tylko wpaść nam w oko pod względem estetycznym, a zależy nam również na tym, aby było trwałe. Aby nasze ogrodzenie długo wyglądało jak nowe i wzbudzało nutę zazdrości u naszych sąsiadów, to powinniśmy o nie dbać i dołożyć wszelkich starań aby jego żywotność przedłużyć. Zwykle wszelkie zabiegi pielęgnacyjne ogrodzenia ograniczają się do czyszczenia go co jakiś czas z brudu oraz konserwacji specjalnymi preparatami. Ważne jest aby preparat było dobrany do materiału z jakiego ogrodzenie jest wykonane.

Jak dbać o ogrodzenia z drewna?

Ogrodzenia drewniane wykonane z naturalnych materiałów są chyba najbardziej podatne na „zestarzenie się” pod wpływem czynników zewnętrznych. Spośród wszystkich ogrodzeń wymagają najwięcej uwagi. Ogrodzenia z drewna należy impregnować. Ktoś może zapytać po co? Przecież i tak po jakimś czasie będzie trzeba je wymienić. Żadne ogrodzenie nie jest wieczne, ale okres, przez który będzie nam służyć na pewno ulegnie wydłużeniu, jeśli będziemy o ogrodzenie dbać. Specjalne konserwanty, które możemy nabyć w sklepie, przede wszystkim zapobiegają wsiąkaniu wody w drewno. Sztacheta drewniana będzie także bardziej odporna na insekty. Trzeba liczyć się z tym, że pielęgnacja ogrodzenia drewnianego jest dość pracochłonna i nie da się ukryć, że również kosztowna. To w jak szybkim czasie nasze ogrodzenie ulegnie zniszczeniu, w dużej mierze zależy od panujących warunków klimatycznych w miejscu, gdzie ogrodzenie ma stanąć. Na terenach nadmorskich gdzie jest duża wilgotność powietrza ogrodzenia z drewna szybciej się niszczą.

Pielęgnacja dobrana do potrzeb ogrodzenia

Ogrodzenia drewniane nie są wyjątkiem jeśli chodzi o systematyczną pielęgnację. Metalowe, czy też wykonane z kamienia również powinny podlegać impregnacji. Wydawałoby się, że kamień czy metal to materiał mocny i trwały. Tymczasem nie są to materiały odporne na wodę przez co z czasem metalowe ogrodzenie pokrywa się rdzą, a kamień może zacząć pękać, gdyż nasiąknie wodą. Koniecznie należy temu zapobiec i ogrodzenia z metalu co jakiś czas malować farbami antykorozyjnymi, a ogrodzenie z kamienia również odpowiednimi do tego impregnatami. Jeśli już na ogrodzeniu metalowym pojawi się rdza, to koniczne jest dokładne wyczyszczenie ogrodzenia szczotką drucianą a dopiero potem pomalować ogrodzenie preparatem antykorozyjnym.
Typem ogrodzeń wymagającym najmniej zabiegów pielęgnacyjnych są ogrodzenia wykonane z PCV. Ogrodzenia plastikowe wymagają jedynie raz na dłuższy czas powierzchownego czyszczenia. W tym celu nie potrzeba specjalistycznych środków myjących lecz wystarczy zwykły płyn np. do naczyń. Są dość odporne na warunki atmosferyczne w tym również wodę. Dość wygodna i kusząca wydaje się myśl, że ogrodzenia plastikowe nie wymagają żadnych zabiegów konserwujących.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz